Kalkulačka výpočtu pravděpodobného termínu porodu

Výpočet termínu porodu je u nás jednoduchý. Stačí zadat první den poslední menstruace a systém vám automaticky vypočítá, kdy máte pravděpodobný termín porodu.

Stanovení termínu porodu

Datum porodu je pouze přibližné, jen 5% dětí se rodí přesně v den vypočítaného termínu porodu. Většina dětí se rodí v rozmezí 2 týdny před až dva týdny po vypočítaném termínu. Přesnější termín stanoví váš gynekolog po ultrazvukovém vyšetření.

Nejen kalkulačka termínu porodu

Kromě toho že vám vaše kalkulačka jednoduše spočítá pravděpodobný termín porodu, řekneme vám i znamení, ve kterém se dítě nejspíš narodí a přidáme informaci s pravděpodobným datem početí. A kdyby to nestačilo, ke každému týdnu těhotenství přidáme pár informací o tom jak to bude nejspíš probíhat, co můžete očekávat, na co se těšit.



Těhotenství týden po týdnu

Pokud vás zajímá běžný průběh těhotenství, můžete si jej projít týden po týdnu, celých devět měsíců.

1. a 2. týden – Na scénu přichází oplodněné vajíčko

V prvním týdnu těhotenství se v děloze dítě ještě nenachází. Děloha se zatím připravuje na příchod oplodněného vajíčka. Stále však není možné s jistotou říci, zda bylo vajíčko řádně oplodněno spermií. Až v průběhu následujícího měsíce, budeme moci říci, zda byl tento proces úspěšný. Je velmi obtížné určit reálný počátek těhotenství. Z toho důvodu je za počátek těhotenství považován den vzdálený přesně dva týdny od konce vaší poslední menstruace. Což přibližně odpovídá období, kdy bylo vajíčko skutečně se spermií splynulo.

3. týden – Oplodnění a početí

V průběhu tohoto týdne dozajista nastala ovulace, což znamená, že vaše zygota započala úžasnou cestu vývoje až do podoby malého miminka – holčičky či chlapečka. V průběhu několika dní se rozdělí na dvě buňky, následně na čtyři a tak to bude nějakou dobu pokračovat, dokud buněk nebude okolo jednoho sta. Některé z těchto buněk tvoří embryo a jiné zase placentu. V průběhu dělení započne blastocysta cestu do vašeho vaječníku, kde se vnoří do stěny vaječníku a po dalších devět měsíců zde bude růst. Vzhled vašeho dítěte, pohlaví a další charakteristické vlastnosti jsou předurčeny již procesem oplodnění.

4. týden – Vývoj placenty a embrya

Vaše embryo ještě nedosahuje velikosti ani 1 milimetru – je menší než makové semínko – i přesto se však velmi rychle vyvíjí. V průběhu tohoto týdne se embryo rozdělí na dvě části. Jedna představuje vašeho budoucího potomka, zatímco ta druhá se vyvine v placentu, která bude plod zásobovat potřebnými látkami a starat se i o jím vyloučené látky. Embryo již tvoří tři vrstvy buněk, které se později vyvinou ve specifické části dítěte.

5. týden – Srdíčko se probouzí

Vaše děťátko je nyní velké asi jako semínko pomeranče (asi dvakrát takto velké, jako předchozí týden). Vaše těhotenské hormony již dosahují hodnot, při kterých lze snadno a s jistotou určit, zda jste či nejste těhotná. Tuto část za vás zařídí prostý těhotenský test. Jeden z prvních systémů, které v maličkém tělíčku začínají fungovat, je oběhový systém – který samozřejmě zahrnuje i srdíčko. Již nyní je možné vidět jeho funkčnost na ultrazvuku. Srdce dítěte v tomto momentu tvoří dva kanálky, ty jsou však dost silné na to, aby dokázaly správně pracovat.

6. týden – Tvaruje se hlavička dítěte

Vaše dítě je nyní veliké asi jako hrášek. Měří tedy okolo půl centimetru. Nyní si lze povšimnout, že se dítěti vyvíjejí tváře, lícní kosti a čelist. Vroubkovaná tkáň na obou stranách jeho hlavičky se postupně vyvine až v ušní kanálky. V průběhu několika dalších týdnů se malé hrbolky na tváři přemění v očička a další malý hrbolek mezi nimi se začne měnit v nos. V tomto týdnu se také začínají v malém tělíčku tvarovat játra, ledviny, plíce a dokonce i srdce, které nyní bije rychlostí 80 úderů za sekundu.

7. týden – Vývoj rukou a nohou

Dítě již dosahuje velikosti přibližně tři čtvrtiny centimetru, tedy je velké asi jako menší borůvka. V sedmém týdnu těhotenství se většina vývoje dítěte soustředí právě na jeho hlavičku, ve které se nyní bleskovou rychlostí vyvíjí mozek – okolo 100 buněk za minutu. Také pupeny jeho končetin se začínají tvarovat. Ruce se rozdělují na ramena, lokty a dlaně a u nohou již můžeme pozorovat základní strukturu šlapek, kolenou a kyčlí. Důrazně se také zviditelní jazyk a ústa. V této části vývoje, i když se jedná o pouhý měsíc, embryo již vystřídalo tři různé sady ledvin.

8. týden – Můžeme rozlišovat obličejové rysy

Dítě nyní dosahuje velikosti asi jeden a půl centimetru, což můžeme přirovnat třeba k malině, avšak růst stále nepolevuje, naopak na tempu nabírá. Dítě naroste každým dnem až o jeden milimetr. Nyní lze sledovat vývoj horního rtu, špičky nosu a maličkých očí. Také srdce začíná pořádně řádit, bije totiž rychlostí až 150 úderů za minutu, což je přibližně 2x taková rychlost, jaké dosahuje průměrný dospělý člověk. Dítě se také začíná spontánně hýbat, pohyby pro vás ještě sice nejsou zřetelné, ale dítě již pomalu začíná cvičit své končetiny.

9. týden – Začátek plodového období

Plod nyní dosahuje velikosti okolo dvou a půl centimetru, je tedy srovnatelný s třešní. Vaše ratolest roste každým dnem. Hlavička je nyní přibližně stejně velká, jako zbytek jeho či jejího tělíčka. Výrazných rysů nabývají zejména ouška a dále se vyvíjejí játra, slezina a žlučník. Dítě se také začíná více hýbat a vyvíjejí se mu svaly. Srdce dítěte je již dostatečně silné, abychom jeho tep mohli poslouchat skrze Doppler.

10. týden – Kosti dítěte zesilují

Dítě nyní dosahuje velikosti okolo čtyř centimetrů, je tedy velké asi jako menší švestka. Nyní již lze prohlásit, že dítě není nadále embryem, ale již se vyvinulo v plnohodnotný plod. Velkého vývoje se těší kosti a klouby a tudíž se výrazněji tvarují kolena i lokty. Ručičky (které již mají zřetelné lokty) jsou již plně schopné pohybu. Můžeme již také pozorovat vývoj zubů v dásních. Žaludek vašeho dítěte již produkuje trávicí šťávy, ledviny produkují větší množství moči, a pokud je vaše dítě chlapec, začíná produkovat testosteron.

11. týden – Vyvíjí se prstíky

Dítě je již velké asi jako růžičková kapusta, měří asi pět centimetrů a váží okolo 7 gramů. V jedenáctém týdnu těhotenství se dítěti zvýrazňují lidské rysy: ruce, nohy a uši již mají konečný tvar. Také můžeme pozorovat vyvinuté nosní dírky, jazyk i patro v ústech a bradavky. Hlava je stále stejně velká jako zbytek tělíčka a na její špičce již můžeme rozpoznávat první vlasové folikuly. Na rukách i nohou jsou již jasně zřetelné prsty. Nehty se začnou vyvíjet následující týden.

12. týden – Trávicí systém začíná fungovat

Děťátko nyní váží okolo 14 gramů a dosahuje celkové délky šest až sedm centimetrů. Což je srovnatelné s větší švestkou. Vyvinuté části dítěte budou po nastávajících 28 týdnů nabírat na síle. Například trávicí systém, včetně celého svého svalstva, nyní zkouší své první pohyby. Skvělou zprávou je, že v této době již budete moci bez cítí pomoci naslouchat srdečnímu tepu vaší ratolesti.

13. týden – Počátek druhého trimestru

Dítě je nyní velké asi jako meruňka a z poloviny tak široké. V této fázi se začíná rychlost vývoje plodů různit. Formují se a zdokonalují kůstky nacházející se v nohou i rukou. Vnitřnosti dítěte také prochází velkými změnami a v plodu se začínají pohybovat směrem k horní stěně břišní. V důsledku růstu dítěte, se zvětšuje i vaše placenta, aby dokázala dítě dostatečně zásobit živinami. Tento týden se také začínají vyvíjet hlasivky. I kdyby však dítě začalo hlasivky testovat, vaši dělohu by zvuky neopustily. Na jeho hlasité projevy si tak budete muset ještě chvíli počkat.

14. týden – Vlasy, vlasy a zase vlasy

V této fázi je dítě velké asi jako menší jablko. Je v neustálém pohybu a prodlužuje se jeho/její krček, který také nabírá na síle. Dítě je tedy nyní schopné zaujmout vzpřímenou polohu. Na povrchu jeho zad, ramen, uší i čelíčka se začínají objevovat první jemné chloupky. Ty dítěti pomáhají udržovat si tělesné teplo. Jakmile však získá dostatek tělesného tuku, začnou mizet. V případě kluka se také začíná vyvíjet prostata. A v případě děvčete můžeme pozorovat, jak se její vaječníky spouštějí hlouběji do pánevní oblasti.

15. týden – Neustálé kopání a jiní pohyby

Dítě je nyní velké asi jako avokádo. Procvičuje nyní dýchání, nasávání, polykání a mnohé další operace, které bude potřebovat k přežití. Děťátko neustále kope, hýbe prstíky, pohybuje rukama i nohama, ale vy zatím jeho pohyby vnímat nedokážete. Dokáže již také pohybovat svaly v obličeji a také se o to velmi výrazně snaží. Neustále tak mění výrazy svého obličeje. Ouška jsou již nyní na svém místě, a co se týče očí, ty se nyní přesouvají z boků hlavy na její přední část.

16. týden – Dítě vnímá váš hlas

Dítě je nyní velké asi jako pomeranč, měří tedy 10 až 13 centimetrů a váží okolo 80 až 140 gramů. Oči dítěte nyní také začínají trénovat a hýbají se ze strany na stranu. Dokáží již vnímat světlo, i když jsou oční víčka stále zavřená. Malé kůstky v jeho/jejích uších jsou již plně vyvinuté a připravené. Vaše dítě vás tedy již v 16. týdnu těhotenství dokáže slyšet. Mnohé studie prokázali, že písničky, které dítě slyší v děloze, si po narození pamatuje.

17. týden – Učíme se cucat a polykat

Dítě nyní váží okolo 100 gramů a je velké asi jako vaše čelo. Srdce je nyní ovládáno jeho mozkem a bije rychlostí 140 až 150 úderů za minutu. Pod jeho kůží se již začíná formovat vrstva tuku, která udrží dítě v teple i po narození. Dítě se také velmi intenzivně snaží ovládnout umění cumlání a polykání, aby se po narození zvládlo nakrmit z vašeho prsu či lahvičky. V průběhu dalšího týdne se vyvinou i unikátní otisky prstů. Nyní již není pochyb, že vaše dítě slyší. Hlasité zvuky ve vašem okolí k němu snadno proniknou a po narození si je bude schopné vybavit.

18. týden – Dětské kopání a házení sebou je již zřetelné

Vaše dítě dosahuje velikosti plechovky s limonádou. Je tedy okolo 14 centimetrů dlouhé a váží okolo 140 gramů. Dítě je nyní dost velké na to, abyste dokázala cítit jeho pohyb v děloze. Dítě se právě učí zívat a jeho nervový systém nyní, rychlostí blesku, dokončuje finální přípravy. Nervy prokryté látkou zvanou myelin (umožňuje nervům rychlejší komunikaci), nyní tvoří komplexní spoje. Vyvíjejí se také jednotlivá centra v mozku, která se specializují na jednotlivé smysly, tedy: hmat, chuť, čich, zrak a sluch.

19. týden – Dítě má ochranou vrstvu

Dítě je nyní srovnatelné s velkým rajčetem. Měří asi 15 centimetrů a váží asi 230 gramů. Ruce a nohy jsou již velikostně ve správném poměru. Neurony již propojují mozek se svaly a chrupavka v celém těle se začíná měnit v kosti. Všechny tyto novinky dávají vašemu drobečkovi větší kontrolu nad celým tělem. Dítě již ve svém těle skýtá látky, které ho ochrání proti plodové vodě a udrží tvar jeho pokožky. Bez této látky, by dítě po narození mělo po celém těle svraštělou kůži.

20. týden – Holka nebo kluk?

Dítě nyní dosahuje velikosti manga. Váží přibližně 300 gramů a je měří na výšku přibližně 17 centimetrů. Vnější struktura genitálií ještě stále není zřetelná, avšak na ultrazvuku, v průběhu 18. až 22. týdne, je možné rozlišit dívku od chlapce. V průběhu tohoto týdne některé děti poprvé otevírají své oči. Velkému vývinu se těší obzvláště vlasy, nehty a obočí a díky tomu nyní dítě začíná být podobné svým rodičům.

21. týden – Vývoj chuťových buněk

Velké jako banán, měřící až 18 centimetrů a s váhou přibližně 350 gramu a spící 12 až 14 hodin denně, se nyní dítě začíná podobat kojenci. Ve 21. týdnu těhotenství dítě tu a tam polkne trošku plodové vody, nejen pro výživové a hydratační účely, ale také, aby si cvičilo polykání a trávení. Chuť plodové vody se liší každým dnem, podle toho co matka dítěte jí. Studie ukazují, že si děti chuť jídla, které jeho matka pozře, skrze plodovou vodu zapamatují a po narození mají tato jídla ve vyšší oblibě.

22. týden – Zostřují se smysly

Váš malý drobeček nyní váží až půl kilogramu a při své velikosti asi 19 centimetrů je srovnatelný s papájou. Nyní je vývoj soustředěn zejména na plíce, které začínají produkovat povrchově aktivní látky, které dítěti po narození umožní dýchat nezávisle na vás. Obočí a řasy jsou již téměř u konce vývoje a dokonce se objevují i zřetelné vlásky, které jsou prozatím bez pigmentu a tudíž budou po narození zářivě bílé. Je nutné podotknout, že smysly se také těší značného vývoje. Neustále se zostřuje hmat, zrak i sluch. Dítě již nyní plně vnímá vnitřní zvuky své matky, mezi které můžeme zařadit například dýchání či srdeční činnost.

23. týden – Nabíráme váhu

Dítě je velikostně srovnatelné s menším lilkem. Měří okolo 20 centimetrů a váží okolo půl kilogramu. V tomto týdnu však začne velmi zrychla na váze nabývat. Během následujících čtyř týdnů se tak váha miminka zdvojnásobí. Na povrchu jeho kůže se nyní tvoří silná vrstva z proteinu zvaného keratin, která zajišťuje, aby byla kůže dostatečně silná. Kůže dítěte se zbarvuje do červena, protože se mu pod kůží začínají formovat žíly a tepny. V tomto stádiu lze zřetelně naslouchat tlukotu srdce dítěte pomocí stetoskopu.

24. týden – Pokročilý vývoj obličeje

Dítě nyní váží okolo 700 gramů a měří přibližně 22 centimetrů. Je tedy dlouhé asi jako kukuřičný klas. Za stále rychlosti přibývá na váze téměř 170 gramů týdně. Velkou část této přibývající váhy tvoří zejména nárůst kostí, orgánů, svalů a přibývající zásoby podkožního tuku. Obličej vašeho malé batolátka je již téměř u konce vývoje a nalezneme na něm již plně vyvinuté vlásky, obočí i řasy. Vlásky jsou prozatím bílé, protože neobsahují žádný pigment. Dítě nyní trénuje i dýchání nosními dírkami. Prozatím vtahuje a vypouští jen plodovou vodu, ale i to se jako trénink počítá.

25. týden – Plíce jsou již téměř plně funkční

Dítě dosahuje velikosti okrasné dýně. Je dlouhé přibližně 23 centimetrů a váhou již přesahuje 700 gramů. V pozdější fázi tohoto týdne se začne krevní systém vyvíjet i v plících dítěte. Tímto se plíce přibližují konci svého vývoje. Avšak v průběhu 25. týdne těhotenství, stále nejsou schopné plné funkce. Sice již vyvíjejí povrchově aktivní látky, které jim později pomohou při dýchání, ale stále se celý systém vyvíjí a zdokonaluje, aby po narození byl plně funkceschopný a dokázal zásobovat tělo kyslíkem a naopak tělo zbavovat oxidu uhličitého.

26. týden – Dítě otevírá oči

Dítě je nyní velikostně srovnatelné s řepou. Dítě nyní váží až 950 gramů a dosahuje velikosti lehce nad 24 centimetrů. Oči dítěte byly doposud zavřené, avšak nyní se začínají otevírat a dítě se začíná rozhlížet po děloze. Duhovka ještě není příliš zbarvená, protože se v ní prozatím nevyskytuje přílišné množství pigmentu. Nyní se výrazně zvyšuje aktivita mozku vašeho drobečka. Miminko je tedy nyní schopné nejen naslouchání, ale i reakce na okolní podněty, v podobě zvýšení srdečního pulzu či pohybu.

27. týden – Začátek velkého růstu

Dítě je nyní srovnatelné s lilkem. Měří okolo 34 centimetrů a váží nad 900 gramů. V průběhu tohoto týdne vaše dítě naroste až o 3 centimetry. Miminko je již plně schopné vnímat a rozlišovat známé či neznámé zvuky. Sluch se neustále zdokonaluje, stejně jako nervový systém v celém tělíčku. Všechny zvuky, které dítě slyší, jsou prozatím utlumené, kvůli blanám, které mu pokrývají ouška. Chuťové buňky na jazyku jsou již téměř plně vyvinuté. V této fázi můžete pociťovat v břiše křeče. Jsou způsobené škitavkou, která se u dítěte začíná vyskytovat a to poměrně často. Nemějte však strach, dítěti škytavka neuškodí.

28. týden – Dítěti se zdají sny

Dítě je nyní veliké asi jako salátová okurka. Váží okolo jednoho a čtvrt kilogramů a dosahuje délky až 40 centimetrů. Zároveň se začíná připravovat na opuštění dělohy a zaujímá porodní pozici, tedy hlavou dolů. V těchto dnech má váš drobeček rozhodně na čem pracovat. Neustále cvičí mrkání, kašlání, cucání, velmi intenzivně škytá, ale hlavně zdokonaluje schopnost dýchání. Dítěti se také nejspíše začínají zdát sny. Jeho mozková aktivita naznačuje, že prochází různými cykly spánku. Mezi tyto cykli patří například cyklus, kdy rychle pohybuje očima ze strany na stranu, či cyklus, ve kterém se mohou objevovat i sny.

29. týden – Formují se druhé zuby

Dítě je velikostně srovnatelné s hlávkou květáku. Váží něco pod kilo a půl a měří 43 centimetrů. V průběhu následujících jedenácti týdnů, dítě svoji váhu zdvojnásobí, až ztrojnásobí. Může zato zejména další ukládání tuku do podkožních vrstev, díky čemuž se nyní kůže dítěte jeví jako hladká. V dásních se začínají tvořit permanentní zuby. Dětské nadledviny začínají produkovat hormony androgen a estrogen, které stimulují produkci mateřského těla.

30. týden – Zvětšuje se mozek

Dítě je nyní velikostně srovnatelné s menší hlávkou zelí a váží více než Již přes kilo a půl. Až do ted byl povrch mozku dítěte hladký, teprve teď se začíná vrásnit (vrásnění na mozku se říká konvoluce). Tento procesu umožňuje nárůst mozkové tkáně. Mozek a podkožní tuk si již hravě s udržením správné teploty uvnitř tělíčka poradí. Není tedy třeba malých chloupků, které se dříve vytvořili a tak začínají ustupovat. Kostní dřeň miminka je již plně schopná produkovat červené krvinky a zásobovat jimi organismus. Po porodu mu tato nově nabytá vlastnost umožní fungovat samostatně.

31. týden – Smysly dítěte jsou již v plném běhu

Miminko dosahuje délky průměrného pórku. Váží přes 1 600 gramů a měří přibližně 46 centimetrů a rychle se přibližuje porodní velikosti. Mozek nyní na svém vývoji usilovně pracuje. Vytváří stále nové a nové spoje. Miminko je již schopné efektivně vyhodnocovat podněty z okolí (světlo a vše, na co mu stačí jeho pět vyvinutých smyslů) a adekvátně na ně reagovat. Prozatím nedokáže nic cítit. To proto, že se stále nachází v plodové vodě a k čichání je zapotřebí vzduchu.

32. týden – Hlavu dolů!

Miminko je srovnatelné s kokosovým ořechem. Váží téměř dva kilogramy a měří až 48 centimetrů. Všechny vitální orgány dítěte jsou nyní plně funkční, s výjimkou plic. V těchto dnech děťátko věnuje veškerou energii procvičování všeho, co bude v nejbližších dnech a měsících po porodu potřebovat: polykání, dýchání, kopání a cucání. Jeho/její trávicí systém je nyní plně funkční. Díky nahromaděnému podkožnímu tuku již kůže není téměř průhledná. Je tu i šance, že se dítě již stihlo přesunout do porodní polohy, tedy hlavou dolů a nohama nahoru.

33. týden – Vývoj imunitního systému

Nyní můžeme dítě velikostně srovnávat s hlávkou salátu. Velikostně se pohybuje v rozmezí 44 až 48 centimetrů, avšak tento týden může ještě dva nebo tři centimetry vyrůst. Dítě v této fázi váží okolo dvou kilogramů a na váze stále přibývá (nyní až o 200 gramů za týden). Úroveň plodové vody je nyní na maximu a je velmi pravděpodobné, že dítě zabírá více prostoru než samotná plodová voda. Získává také imunitní systém. Nyní dítě stále využívá vašich protilátek, ale usilovně pracuje na vytvoření vlastního imunitního systému, který mu po porodu umožní bránit se všemožným bacilům.

34. týden – Rostou nehtíky

Děťátko je velikostně srovnatelné s malým melounem. Váží okolo 2 200 gramů a měří přibližně 51 centimetrů. Pokud se jedná o kluka, jeho varlata v tomto týdnů sestoupí z dutiny břišní do šourku. A v obou případech se dítěti vyvíjejí nehty až do špiček prstů. V tomto týdnu je dále možné pociťovat Braxton-Hicksonovy kontrakce. Pokud tyto nepravidelné a bezbolestné kontrakce nabírají na intenzitě, ničeho se nebojte, prozatím nic nikudy ven nepůjde, jedná se o falešný poplach.

35. týden – Náhlý nárůst váhy

Miminko je srovnatelné s melounem. Měří přibližně půl metru a váží okolo 2 400 gramů. Ledviny dítěte jsou nyní plně funkční a játra jsou schopné efektivně filtrovat nečistoty. Většina hlavních fyzických rysů je již vyvinuta a nyní je na řadě nárůst na váze. Hlavička dítěte i nadále zůstává měkká a to z dobrého důvodu: značně ulehčí dítěti při porodu opustit tělo matky. Se zmenšujícím se prostorem, které má dítě v děloze k dispozici, se není namísto kopání a házení ručičkami soustředí spíše na převalování se po děloze.

36. týden – Růst se zpomaluje

Nyní dosahuje dítě váhy až 2 800 gramů a měří přibližně 51 centimetrů. Nyní se růst výrazně omezí. Lebka není jediné měkké místo an těle děťátka. I všechny jeho kosti a chrupavky jsou prozatím měkké. Mnohé funkční systém jsou plně připravené provázet malé tělíčko životem, alespoň co se dohledné budoucnosti týče. Například krevní oběh je nyní již v plném provozu a dokonce i imunitní systém je nyní schopný jej bránit proti různým infekcím, se kterými přijde do styku mimo dělohu. Některé další funkční celky jsou však stále ve vývinu.

37. týden – Cvičíme na porod

Miminko je velikostně srovnatelné s větším melounem Cantaloupe a váží okolo tří kilogramů. Dítě intenzivně trénuje na porod i činnosti, které jej ihned poté čekají. Vdechuje a vydechuje plodovou vodu, cucá si palec, mrká očkama a pohybuje jimi ze strany na stranu. Při porodu bude obvod hlavy dítěte srovnatelný s obvodem jeho trupu či ramen. Dítěti dochází v děloze místo, takže již definitivně přestalo s kopáním a nyní se již jen převaluje a zatíná svaly.

38. týden – Vše je téměř připraveno k porodu

Dítě je velké asi jako zimní meloun. Váží přibližně tři a čtvrt kila a měří okolo 54 centimetrů. Zbývá už jen několik málo týdnů do narození (2 až 4 týdny). Plíce za poslední týden hodně posílily a hlasivky jsou již připraveny, aby vás později mohlo dítě upozornit na nedostatek pozornosti pláčem a křikem. Plíce však ještě trošku času potřebují. Nyní produkují další povrchově aktivní látky, které zabrání slepení plicních sklípků při skutečném dýchání.

39. týden – Kůže děťátka bledne

Dítě nyní váží přibližně stejně jako vodní meloun a splňuje všechny definice plnohodnotného dítěte. Váhově se pohybuje v rozmezí tří až lehce pod čtyři kilogramy a měří 48 až 53 centimetrů. Dítě se již zbavilo většiny látky zvané „vernix“ a také chloupků, které jej do těchto dní pokrývaly. Kůže nyní konečně převléká barvu. Z růžovoučké kůže je nyní bělavá. Může zato především nahromaděný podkožní tuk, který byl pod kůži dopraven oběhovým systémem miminka. Malé tělíčko již sice téměř neroste, avšak mozek stále nijak nepolevuje. Za poslední čtyři týdny narostl až o 30 %.

40. týden – Oficiální konec těhotenství

Dítě dosahuje velikosti vodního melounu. Váží něco mezi třemi až čtyřmi kilogramy a měří okolo 48 až 55 centimetrů. Protilátky jsou mu stále dodávány skrze placentu. Budou pro dítě velmi důležité v následující šesti měsících. Díky nim bude miminko schopné bránit se veškerým infekcím, se kterými se může setkat. Všechny vitální orgány jsou již plně připravené vykonávat svoji funkci. Jakmile bude děťátko připravené se s vámi setkat, rozhodně se nebude zdráhat dát vám to najevo. Po narození bude jeho zrak stále jen matný. Uvidí pouze rozmazaně a bude schopné zaostřit objekty vzdálené maximálně několik centimetrů. Bude však schopné velmi efektivně rozpoznat hlas lidí, kteří na něj před narozením promlouvali.

41. týden – Stresové hormony dobře poslouží

I přes možnost, že se dítě mohlo v tomto období narodit, není považováno za „opozdilce“ až do 42. týdne. Pouze 5 % dětí se narodí v tomto období, zbytek si ještě užívá desátého měsíce v děloze. Při porodu vaše dítě začne produkovat takové množství stresového hormonu, jaké jeho maličké tělo doposud nezažilo. Má k tomu dobrý důvod! Tyto hormony mu lépe umožní se adaptovat na život ve vnějším světě. Stejně tak pomůže maličkému začít efektivně využívat své smysly. Také první nádech děťátka není lecjak jednoduchou záležitostí. Nyní je dítě poprvé nuceno začít plně roztahovat plicní vaky a dýchat samo o sobě.

42. týden – Pozdní dodání

Přesto, že je opoždění porodu zcela normální, budete tento týden nejspíše podléhat lékařskému dozoru. Pokud v tomto týdnu k porodu dojde, je zde šance, že jeho kůže bude popraskaná, zvrásnělá či pomačkaná. Již před dlouhými týdny se totiž zbavilo jemných chloupků, které chránili povrch kůže. Opožděné děťátko bude mít také delší nehty i vlasy a jemné chloupky na povrchu těla budou v této fázi jen zcela výjimečné. Je zde i šance, že vaše placenta již nebude schopná plně dítě zásobit živinami a kyslíkem. Z tohoto důvodu může váš doktor doporučit lékařský zákrok, aby vše proběhlo pod rouškou maximálního bezpečí.